Historie zimních zahrad – část 1

Historie zimních zahrad – část 1

Ranní sluníčko na jaře nemá takovou sílu, abychom si mohli posedět venku u snídaně s vonící kávou nebo dobrým čajem. Ale v takové zimní zahradě můžeme nasávat sluneční paprsky a energii, která nás bude pohánět po zbytek celého dne.

Co je a kdy vlastně zimní zahrada vznikla, jakou má historii a proč ji lidé tak rádi využívali a využívají do dnes?

Na počátku bylo sklo

Hlavním stavebním prvkem zimní zahrady je sklo. To bylo objeveno přibližně kolem roku 3000 před naším letopočtem, takže je docela možné, že se již v této době mohli zimní zahrady objevovat u obydlí. Asi první oficiální údaje o zimní zahradě jsou ze sedmnáctého stolení.

V této době se obliba obytných skleníků velmi rozmohla. Zimní zahrady, nazývané oranžérie, byly využívány jako důležitá součást zámků, paláců i domů bohaté nižší šlechty a měšťanů. Tenkrát se však využívali na pěstování citrusů, především pomerančů. Proto se zimním zahradám říkalo oranžérie.

Oranžérie, symbol bohatství a prosperity

V době prvních zimních zahrad nebylo možné zajít do zahradnictví a pořídit si sazenice citrusu. Získat takovou rostlinu byla známka exkluzivity a rostliny citrusů, převážně pomerančů, bylo možné sehnat pouze od obchodníků, kteří vozili své zboží lodí.

Stavba samotné oranžérie byla velmi nákladnou záležitostí, stejně jako péče o rostliny v nich. V oranžérii pracovalo služebnictvo k tomu vybrané a znalé.

Zimní zahrady v Čechách

V osmnáctém stolení se kromě oranžerií začínají stavět také velké skleněné přístavby. Oblíbenost těchto staveb se zvyšovala společně se zvyšující se vzdělaností a zájmem o botaniku. Mnoho majitelů pěstuje okrasné i užitkové rostliny a také šlechtí vlastní odrůdy. V Čechách je možné vidět krásné zachovalé skleníky na zámku v Raduni, Miloticích nebo v Teplicích.

Dvě století rozdílů

Skleněné zahrady dosáhly své největší oblíbenosti v devatenáctém století. Sklo a ocel se v této době již vyrábí průmyslově, a proto je dostupnější a cenově přijatelnější pro širší populaci. V roce 1851 byli v Londýně představeny oranžerie a skleníky na světové výstavě, tehdejší obdoba dnešního EXPO.

Oblíbenost oranžérii začíná upadat ve dvacátém stolení. Hlavní příčinou je stále poměrně nákladný provoz a náročná péče. Dvě světové války zastavili stavby skleníků a oranžerií zcela a lidé se přesouvali více do volné přírody svých zahrad.

I vy si můžete pořídit zimní zahradu

Toužíte po paprscích jarního slunce, které však nemá dostatečnou sílu? Dopřejte sobě a své rodině nový obytný prostor. Kontaktujte nás, rádi vám vytvoříme cenovou nabídku přímo na míru.

Publish modules to the "offcanvs" position.

Napište nám!
Můžete napsat ještě 2000 znaků.
Nahrát přílohy